ИИст 

Институт по история   Институт по история     Институт по история    Институт по история

 Новини

Обратно СРЕДНОВЕКОВНА ИСТОРИЯ НА БЪЛГАРИЯ
     
 

In memoriam

След дълго боледуване, на 68 години, почина докторът на историческите науки,
старши научен сътрудник І степен в Института по история при БАН

ЕЛЕНА БОЯНОВА СТАТЕЛОВА

Елена Стателова бе сред най-изявените, утвърдени и популярни представители на модерната българската историография, постигнали съществени научни резултати в областта на хуманитаристиката. Тя навлиза в науката в края на 60-те и началото на 70-те години на ХХ в. и още в тези първи години заема престижно място сред изследователите на новата българска история. Научните приноси от проучванията на ст.н.с.І ст. дин Е. Стателова са познати, използвани и широко цитирани от руски, италиански, гръцки, сръбски, румънски и унгарски учени, а много от статиите й са отпечатани в сръбски, гръцки, австрийски и румънски научни издания.

Стателова е историк, чиито изследвания обхващат времето от възстановяването на Третата българска държава през последната четвърт на ХІХ в. до края на ХХ в. Разположено в тези широки хронологични граници, нейното творчество се откроява с богатството от теми и идеи, които могат да бъдат разчетени още в най-ранните й публикации, посветени на историята на българската журналистика и на периодичния печат.
 Впоследствие, на пръв поглед изненадващо, Стателова насочва своя поглед към отношенията на България с балканските й съседи и с великите сили. Всъщност обаче още в посочената първа книга - “Политика, партии, печат на българската буржоазия 1909 -1912” (изд. 1973 г.) - тя е демонстрирала не само подчертан интерес към историческия развой на българската външна политика, но и задълбочено познаване на нейните цели, методики и практики. Така че съвсем закономерно идва  и следващото й голямо изследване на тема:“Дипломацията на Княжество България 1879-1886”, отпечатано през 1979 г. Монографията е преценена от научната критика като безспорен успех както за авторката, така и за българската историография. Това изследване и до днес продължава да бъде базовото и най-сериозно проучване на външнополитическите стратегии на българската държава при управлението на княз Александър І (1879-1886).

По-сетне, макар да се ориентира към много други теми,  Е. Стателова запазва своя траен интерес към външната политика на нова България. Сумарният  резултат от дългогодишните й занимания е, че тя става ръководител и основен автор в мащабно проучване, намерило материален израз в обемистия труд “История на българската дипломация 1879-1913 г.”(изд.1994 г.). В него за първи път в нашата научна книжнина цялостно, последователно и пространно се експонира ролята на българската дипломация и нейното неподражаемо участие в развитието и утвърждаването на Българското княжество (после Царство), във възприемането и обективното третиране на България като равноправен и равностоен член на европейската общност от суверенни държави.

С течение на годините научните замисли на Стателова придобиват все по-широка обществена значимост и това е видно от монографичните й проучвания за политиката, икономиката и културата на Източна Румелия и за Съединението през 1885 г. На тази проблематика тя посвещава две книги (“Източна Румелия (1879-1885). Икономика, политика, култура”, изд.1983 г.; “Съединението на Княжество България и Източна Румелия 1885 година”, изд. 1985 г., (в съавт. с А.Пантев), както и множество студии и статии, включително и документални сборници. С всички тях авторката допринася твърде много за научното познание и задълбочено опознаване на българското следосвобожденско общество, на историята на автономната област Източна Румелия, на Съединението и съединисткото движение от двете страни на Балкана, което тя разглежда и осветлява в контекста на общосподеляната българска идея за народна свобода и за държавна независимост.

Последовател, привърженик и застъпник на най-добрите традиции в науката, отнасящи се до издирването на всевъзможни първоизточници, преди да конструира тезите си, Стателова пристъпва към своите разработки след обстойно обглеждане на всички достъпни архивни материали, публикувани документи, спомени и материални свидетелства. Нещо повече – в редица случаи тя става инициатор, участник и/или научен редактор на проекти, целящи издирването и обнародването на неизвестни за науката извори и тяхното въвеждане в научно обръщение. Сред публикуваните под нейно ръководство и с нейно участие сборници следва специално да се отличи поредицата от дипломатически документи на Министерството на външните работи. Издадените последователно четири огромни документални корпуса “Външната политика на България. Документи. Т.1, 1879-1886; Т.2, 1886-1887; Т.3, ч.І, 1887-1892 и ч.ІІ, 1892-1894” получиха високо признание не само от българските научни среди, но и от широката международна общественост.

Личностите са следващият аспект от историографските проучвания на Стателова и между тях специален интерес представляват ярките фигури “строители на съвременна България”. Нейните пространни  изследвания, включително и за автора на определението – Симеон Радев,  утвърждават не само  собствените й приноси в биографичното направление на българската историопис, но в определена степен дават тласък на прохождащата у нас историческа антропология. В продължение на кратък период от време излизат нейните монографии за благодетеля на българското висше образование Евлогий Георгиев ( “Евлогий Георгиев и свободна България”, изд.1987 г.), за държавника, учения, политика и дългогодишен председател на БАН - Иван Евстратиев Гешов (“Иван Евстратиев Гешов или трънливият път на съзиданието”, изд.1994 г.), както и книгите й  за представителите на прочутия род Паница, за д-р Константин Стоилов, Петко Каравелов, Стоян Данев, Христофор Хесапчиев, ген. Никола  Иванов и др.

В търсенето на все нови и нови отговори на неизяснените и/или спорни въпроси в историята Стателова проявява  своята последователна непредубеденост към миналото и характерната за нея широта на научните занимания. Затова още в края на 80-те и началото на 90-те години на ХХ в. тя поема ръководството на колектив, осъществил голям научен проект за изследването на икономическата мисъл и стопанския живот в България от Освобождението до 9 септември 1944 г. Изследване, което подлага на ревизия и преоценка наложените от марксистката историография постулати, отнасящи се до спецификата в българската икономика, до т.нар. държавномоно-полистичен капитализъм и пр.

Почти по същото време, тя без колебание “посяга” и към твърде щекотливата (тогава) тема за политическата антикомунистическа емиграция, след 1944 г. морално заличена от аналите на съвременната българска историопис. Ръководена от принципа за максимално обективно документиране на фактите и въз основа на тях - обективно подреждане на аргументите в научното познание, Стателова е вдъхновител, инициатор и научен ръководител на колектив, който се заема с издирването на лични и обществени емигрантски архивни фондове и печатни издания, автентично удостоверяващи живота и политическата дейност на българските изгнаници, установили се в страните на Европа, Америка и Австралия. В резултат на няколкогодишна неуморна и настойчива дейност, в България и в българските архивохранилища се “завърнаха”, т.е. постъпиха за съхранение и общо ползване, уникални колекции от документални свидетелства. Една част от тях са обнародвани в документален сборник “Другата България”, изд. 2000 г. През 2002 г. е отпечатано и монографичното изследване на Е. Стателова за емигрантските организации “Български национален фронт”, “Българско национално представителство” и др., което получи признанието на научната и културна общественост, а интересът към него надхвърли границите на страната и чрез отзиви бе заявен в редица страни на Европа и Америка.

В своята четиридесетгодишна дейност като сътрудник в Института по история към БАН ст. н. с. І ст. дин Елена Стателова има съществени приноси не само за развитието на българската историческа наука. Не по-малко важно е, че тя се проявява като учен, който търси различни възможности и участва в различни формални и граждански иници-ативи, целящи утвърждаването на обществената значимост на научната историография, усъвършенстването на организацията на научните изследвания, както и своевременното и навременно популяризиране на научните постижения. Признанието за тази експертна и по същество гражданска ангажираност, може да се разчете в накратко изброените по-долу статистически данни:

От 1995 г. до 2008 г. Е. Стателова е ръководител на секция “Нова българска история” в Института по история и дългогодишен член на Научния съвет на Института. Многократно е избирана за член на Специализирания научен съвет по нова и най-нова история, на който е била и председател. Била е член на Историческата комисия към Висша-та атестационна комисия и на Президиума на ВАК. В качеството си на утвърден учен по българска и балканска история тя участва в редколегиите на престижните списания ”Bulgarian Historical Review” и “Военноисторически сборник”, на редица енциклопедични сборници, на многотомната история на България, както и в Експертния съвет при Главно управление на архивите към МС и  в Експертния съвет при Научния архив на БАН. Ръководила е научни проекти на редовни и задочни аспиранти, а също и на дипломанти от СУ “Св. Климент Охридски”. Била е организатор и ръководител на десетки международни, национални и регионални конференции, симпозиуми и други научни форуми. На нейната морална и научна подкрепа много млади изследователи дължат своите първи стъпки и професионално израстване в науката.

Начало
Състав
Изследвания
Обучение
Издания
Архив
Новини
Връзки