ИИст 

Институт по история   Институт по история     Институт по история    Институт по история

 Обща История Контакт

Обратно СРЕДНОВЕКОВНА ИСТОРИЯ НА БЪЛГАРИЯ
     
 

СЕКЦИЯ "СРЕДНОВЕКОВНА ИСТОРИЯ НА БЪЛГАРИЯ"

МАНЧО ВЕКОВ, АНТОАНЕТА ЗАПРЯНОВА

Секцията "Стара и средновековна история" е една от първите секции, създадени след основаването на Института. Още тогава към нея са формирани четири комисии за издирване, превеждане и публикуване на латински, гръцки и турски извори като институционализирано продължение на съществувалата дотогава към Българската академия на науките "Комисия за събиране и издаване на извори за българската история". През 1952 г. съставът от щатни и нещатни сътрудници със съответните за времето степени и звания е следният: научен ръководител - проф. Александър Бурмов, членове - акад. Гаврил Кацаров, акад.Стоян Романски, акад. Димитър Дечев, акад. Иван Снегаров, чл.-кор. Веселин Бешевлиев, чл.-кор. Димитър П.Димитров, ст.н.с. Всеволод Николаев, мл.н.с. д-р Страшимир Лишев, Геновева Цанкова-Петкова, Василка Тъпкова, проф. Димитър Ангелов, проф. Христо М.Данов, д-р Иван Дуйчев, доц. Борис Геров, Атанас Милчев, д-р Петър Миятев, д-р Борис Недков, Гълъб Д.Гълъбов, Васил Шанов, Димитър Башев, Лев Кацков, Бистра Цветкова, Вера Мутафчиева, Кирил Богоявленски, Михаил Войнов.
Научноизследователската стратегия на секцията е определена от проучванията върху:
1. Обществено-икономическите отношения у траките до римското завладяване на Тракия и Горна Мизия;
2. Българските земи в късноантичния период;
3. Обществено-икономическите отношения в средновековна България;
4. Обществено-икономическото положение на българския народ по време на османското владичество;
5. Връзките между България и другите народи през Средновековието.
В кръга от поставените задачи през 50-те години се разработват и осветляват по-конкретни въпроси: средновековното право в България през XIII в. (Д.Ангелов); славянските племена в Балканския югоизток през VII и VIII в.; стопанският бит на българския народ според един пренебрегнат извор; културно-политически връзки между българи и великоморавци в края на IX в. (Ив.Дуйчев); отношенията между българското население и кръстоносците в края на XII в. (Стр.Лишев); въстанието на българи и власи против Византия в 1066 г.; българските местни имена във византийските извори (В.Тъпкова-Заимова); Крумовото законодателство;
обществено-икономическото положение на българския народ през XI в. (Л.Йончев - по това време аспирант).
Преди да добие днешния си облик, секцията "Средновековна история на България" търпи развитие, реорганизации, създаване на нови звена на основата на секция "Стара и средновековна история". Така през есента на 1954 г. е формирана, а от май 1955 г. започва работа секцията за извори и библиография за българската история на базата на комисии за събиране и издаване на извори. Творческите усилия на медиевистите са насочени в двете комисии за старогръцки и латински извори, които са действали още преди създаването на Института по история. В резултат на компетентната археографска работа започва обнародването на поредиците "Гръцки извори за българската история" и "Латински извори за българската история". Първите томове излизат съответно през 1954 и 1958 г., а последните - през 1994 и 1981 г.
Макар и косвена връзка със секцията има и създадената през май 1952 г. секция по византология и ориенталистика. Основание за създаване на подобна структура е фактът, че цялата българска история през Средновековието е най-тясно свързана с политическата, икономическата и културната история на Византийската империя, а византийските писмени документи са едни от най-ценните исторически извори за българското минало през този период. В известен смисъл проучването на византийската история, на средновековния гръцки или византийски език и на богатата византийска книжнина представлява за българския историк основна задача в неговата научноизследователска работа над Българското средновековие. За времето от втората половина на XIV в. до нашето национално освобождение в 1878 г. историята на българския народ е неразделно свързана с историята на Османската империя, а турските писмени извори съставят едни от най-важните източници за проучване на българското минало в периода. Освен това през цялото Средновековие и през по-новите векове българският народ е поддържал връзки с народите от Близкия и Средния изток. Секцията по византология и ориенталистика си поставя за задача именно изследването на историческите връзки между България, Византийската империя, а по-късно и Османската държава във връзка с миналото на нашия народ, и, на второ място, проучването на историческите извори от византийски и източен произход. Поради липса на кадри секцията е изградена от трима специалисти по византийска история и филология и по хебраистика. В началото ръководител е Ив. Дуйчев, а членове - ст.н.сътрудници д-р Ашер Хананел и Ели Ешкенази. После се включват и специалистите по османска история - мл.н.сътрудници и кандадати на историческите науки Б. Цветкова и В. Мутафчиева. Една от дейностите на тази секция са периодичните обсъждания с доклади из сферата на българо-византийските отношения или други области, свързани с византологията и ориенталистиката.
До февруари 1952 г. секцията за стара и средновековна история е ръководена от проф. Ал. Бурмов. След напускането му за кратък период ръководството й е поверено на нещатния сътрудник към Института проф. Хр. Данов. През 1956 г. завеждащ секцията е проф. Д. Ангелов.
Кадровият потенциал не е голям, но има постигнати резултати:
разработени и публикувани са широк кръг изследвания. Д.Ангелов и Ал.Бурмов участват в т. 1 на двутомната и тритомната "История на България". Д.Ангелов проучва въпросите, засягащи аграрните отношения през XIV в. в Северна и Средна Македония. Проблемите на средновековната ни стопанска история, свързани с проникването на парите по българските земи, и характера на стоковото производство по това време разработва Стр.Лишев. Четвъртият кръстоносен поход и България е обект на научните търсения на Б.Примов. Изследванията на Г.Цанкова са насочени изцяло към началния период на българската история. В.Тръпкова-Заимова осветлява проблемите, свързани с крепостите и укрепените градове през Първото българско царство, с първоначалните български селища и въпросите за аулите. Върху първите контакти на Аспаруховите българи със славяните работи и публикува М. Войнов. В този начален период успешно защитени са и първите дисертации от: Стр. Лишев - "Третият кръстоносен поход и българите", Л. Йончев - "България в навечерието на турското завладяване" и Г.Цанкова - "Аграрните отношения в българските земи под византийско владичество".
Институтът по история и в частност секцията за стара и средновековна история от 50-те години започват активна международна дейност. Тя се изразява в съвместни научноизследователски задачи с колеги от други страни, в размяна на посещения, участия в международни конгреси, конференции и сесии. На XXV конгрес на изтоковедите в Москва (1952 г.) българската делегация се представя с доклади и съобщения по византология. Д. Ангелов изнася доклад и написва статия на тема "По някои въпроси на феодализма в Балканските страни през XIII-XV в." за сборника по случай конгреса на историците в Стокхолм.
От 1960 г. секцията за изследвания по византология и ориенталистика се преименува в "Секция по византология и история на балканските народи" (в края на 1963 г. тя се отделя и става основата на новообразувания Институт по балканистика). Започва издаването и на поредицата "Byzantinobulgarica" с том, посветен на византоложкия конгрес в Охрид през 1961 г. През същата година е готов и сборникът "Паисий Хилендарски и неговата епоха", излязъл по случай 200-годишнината от написването на "История славянобългарская". В него участват сътрудници и от секцията по нова българска история.
Шестдесетте години са период, в който се работи върху редица големи колективни научноизследователски задачи. Сред тях са темите за образуването на българската народност, за характера и формите на българската материална и духовна култура през епохата на феодализма и др. Индивидуално се разработват проблемите: за взаимоотношенията между Византия и славяните - от Ив. Дуйчев, за кадастъра и данъчното облагане в средновековна България - от Г. Цанкова-Петкова, за развитието на производителните сили и на материалната култура през XIII-XIV в. - от Стр. Лишев, за феодалните отношения в Македония през XIII-XVI в. - от Л. Йончев и пр. Продължава и работата по издаването на гръцките и византийските извори за българската история.
От 1965 г. секцията обвързва своя научен план с изпълнението на основната задача на Института по история - написването на многотомна "История на България". В главната редакция на фундаменталния труд е включен Д. Ангелов. Той е отг.редактор на т.II, посветен на Първата българска държава. Член на редколегията е Б. Примов. Авторският колектив е изграден главно от членове на секцията: Д. Ангелов, Ив. Божилов, В. Гюзелев, Б. Примов, В. Тъпкова-Заимова (вече в Института по балканистика) и Г. Цанкова-Петкова. В редколегията на т.III - историята на Втората българска държава, са Стр. Лишев (отг.редактор), В. Гюзелев и Г. Цанкова-Петкова. Те са и в авторския колектив заедно с Д. Ангелов, Л.Йончев, Стр. Лишев, Б. Примов. Историко-картографската част (на всички томове) е изпълнена от П. Коледаров (по-късно в Института по етнография).
На II международен конгрес по балканистика (август 1966 г.) Д.Ангелов изнася един от основните доклади: "Приносът на България в средновековната история на Югозападна Европа". През септември същата година сътрудници на секцията по средновековна история взимат участие в XIII международен конгрес на византолозите в Оксфорд с основен доклад на тема: "Българският народ и българските земи в рамките на Византийската империя през Х- XV в." Ив.Дуйчев изнася доклад за отношенията между Византия и славяните, а Г.Цанкова-Петкова разглежда византийските влияния върху българските политически институции през Х-XI в.
Важна в организационно отношение както за секцията, така и за института е 1972 г. Тогава е създаден Институтът по тракология и към него са прехвърлени сътрудниците, които изследват съответните проблеми. С оглед на създаването към ЕЦНПКИ и на сектор по обща история се взима решение занапред да се работи в Института по история само по проблеми, отнасящи се до миналото на българския народ и взаимоотношенията му с другите народи от Средновековието до наши дни.
Вътрешната структура на Института и преразпределението на научния състав дават облика на звеното, определено от 1972 г. като "Секция по средновековна българска история". Създадени са три проблемни групи: 1. Социално-икономически отношения в средновековна България (ръководител Стр.Лишев); 2. България в международните отношения през Средновековието (ръководител Б. Примов); 3. Българската средновековна култура (ръководител Д. Ангелов).
От 1972 до 1981 г. завеждащ секцията по съвместителство е проф. В. Гюзелев. От 1981 г. за ръководител е избран ст.н.с. Ив.Божилов.
През 70-те години 3 студии, голям брой статии и съобщения осветляват социално-икономическите въпроси; една монография, 13 студии и множество статии третират политическото устройство на средновековна България, християнството и ересите, законодателството и администрацията, военните действия през периода; 13 студии са посветени на създаването на българската народност; 14 са публикациите, разкриващи политическите, икономическите и културните взаимоотношения между България и средновековния свят.1981 г. е юбилейна - 1300-годишнината от създаването на българската държава. Значителна част от дейността по организирането и честването се пада на секцията. Нейни сътрудници са основни съорганизатори и изпълнители на национални и международни научни форуми и на други прояви. За научна и организаторска дейност, свързана с честването на юбилея, от Президиума на Държавния съвет на НРБ са наградени 13 души от Института, сред които са и сътрудници на секцията, отличени с ордените "Кирил и Методий" и "1300 години България". На юбилея е посветено и обнародването на многотомната "История на България". Научно дело на настоящи и бивши членове на секцията по средновековна българска история (с участието на няколко учени от СУ "Кл.Охридски" и Археологическия институт при БАН) са том II (1981 г.) и том III (1982 г.), отразяващи миналото на Първата и Втората българска държава.
През 80-те години секцията по средновековна българска история участва активно като организатор и изпълнител при честването и отразяването на други значими годишнини. Сред тях са 1100 години от смъртта на Методий, 800 години от въстанието на Асен и Петър и възобновяването на българската държава. Издания с важен научен принос са: сборникът "България 681-1981", монографията на Ив.Божилов, посветена на фамилията на Асеневци. Различни страни от вътрешния и международния живот на средновековна България са разгледани в стотици студии, статии и съобщения.
Забележимо е участието на нашите медиевисти - сътрудници на секцията, в XV световен конгрес по византология (1981 г.), в Х славистичен конгрес в Киев (1983 г.) и в София (1986 г.), в Конгреса по балканистика в Белград (1984 г.) и в София (1988 г.), в Световния конгрес на историческите науки в Щутгарт (1985 г.) и в други международни форуми.
Плодотворни са 90-те години на секцията по средновековна българска история. Сред значимите постижения са трудовете на: Ив.Божилов "Българите във Византийската империя" (1995 г.), "Културата на средновековна България" (1996 г.), колективното изследване на Ив.Божилов, Ил.Илиев, Хр.Димитров и Ив.Билярски "Византийските василевси" (1997 г.), на К.Гагова "Тракия през Българското средновековие. Историческа география" (1995 г.), Хр.Димитров "Българо-унгарски отношения през Средновековието" (1998 г.), Ив.Билярски "Институциите на средновековна България. Второ българско царство" (1998 г.) и др.
В статийни публикации учените от секцията преоценяват стари концепции, разкриват аспекти на културния живот и духовния бит на средновековното българско общество, историко-географски, ономастични, етнологични, историографски въпроси на медиевистичното знание. То получава и нова документална база чрез извороведски проучвания и обнародване на извори на средновековната ни история от домашен и чужд произход. Продължава издаването на научната поредица "Byzantinobulgarica".
Многобройни са международните изяви на членовете на секцията. Ив.Божилов и Цв.Чолова изнасят лекции в Института по византология и новогръцка история към Мюнхенския университет. Ив.Божилов ръководи поредица семинари във Франция на тема "Средновековна България и византийската общност", участва в юбилейното честване на 800-годишнината на Хилендарския манастир (октомври 1998 г., Белград). Той е ръководител на една от кръглите маси на XVIII международен конгрес по византология, а с доклади участват и А.Данчева-Василева, Цв.Чолова, Б.Николова. Активни са проявите на учени от секцията на националните медиевистични форуми.
С преподавателска дейност в Нов български университет са ангажирани Цв.Чолова, Ив.Божилов, Хр.Димитров, Кр.Гагова (вече в СУ "Св.Кл.Охридски"), Ил.Илиев; във Варненския свободен университет - Ив.Божилов, Ив.Билярски; в Югозападния университет - Б.Николова.
През последните години Ив.Божилов е бил член на НС при ИИ, СНСССИ и ВАК; Цв.Чолова е в НС при ИИ, СНСССИ и Факултетния съвет на Бакалавърския факултет при НБУ; Ил.Илиев също участва в НС при ИИ, в Съвета по българистика при БАН, той е член и на редколегията на сп. Исторически преглед".
Основните научноизследователски цели на секцията са обусловени от изпълнението на проекта "Просопография на средновековна България" - унгарски латиноезични грамоти и старофренски писмени паметници като извори на българската история, история на култовете на българските светци и градът в живота на средновековното българско общество, което е носител на идеята за европейско и общочовешко духовно единство. С изследвания и обнародване на нови извори продължава осветляването на историята на Първото и Второто българско царство, мястото и ролята на българската държава в средновековния цивилизован свят.

 

Начало
Състав
Изследвания
Обучение
Издания
Архив
Новини
Връзки